Addsmart 2.0

Den teknologiske udvikling bevæger sig meget hurtigt, og for at holde sig konkurrencedygtig, er det er vigtigt at nordjyske virksomheder er opdaterede på de nyeste teknologier og bliver ved med at udvikle på nye produkter, processer eller tjenester for at kunne stå stærkt.

I AddSmart 2.0 kan produktionsvirksomheder få hjælp til emner som anvendelse af AI i deres virksomhed, test af forskellige teknologier, instrumenter eller maskiner før en eventuel investering, hjælp til kompetenceudviklinger, hjælp til finansiering fra såvel danske som europæiske programmer og ikke mindst hjælp til at finde konkrete samarbejdspartnere på tværs af Europa som f.eks. underleverandører eller projektpartnere.

AddSmart 2.0 er dermed virksomheders vej til indsigt, netværk og konkrete værktøjer til at løfte den digitale omstilling.

NordDanmarks EU-Kontor hjælper i AddSmart 2.0 nordjyske virksomheder med adgang til europæiske AI løsninger, EU-finansiering, offentlige udbud og søgning af samarbejdspartnere og understøtter desuden Erhvervshus Nordjyllands administration af projektet.

Projektforløb
01/02/2026 - 31/01/2029

Beløb
1,762,119.87 EUR

Partnere
Erhvervshus Nordjylland
NordDanmarks EU-Kontor i regi af Enterprise Europe Network
University College Nordjylland
DigitalLead
Aalborg Universitet
MADE
Force Technology
Odense Robotics
Erhverv Væksthimmerland

Læs mere om projektet her

Vil du vide mere?

ANDERS LUND ÆRTHØJ
INTERNATIONAL VIRKSOMHEDSKONSULENT

/anderslundærthøj
+45 6188 0059
alu@ndeu.dk